Psikomotor Yetenekler Nedir?

Psikomotor Yetenekler Nedir?

Psikoteknik Belgesi almak için Psikoteknik Merkezinde gireceğiniz Psikoteknik Testi, Psikoteknik Cihazı sizlerin Psikomotor Yeteneklerinizi ölçecektir. Bu bağlamda en önemli testlerden diyebiliriz. Psikoteknik Testleri en önemli kontrollerinden bir tanesi de Psikomotor Yeteneklerdir.

  1. Sürücünün Tepki Hızı: Uyaranların ayırt edilmesi ile tepkinin ortaya konulması arasında geçen zaman aralığı tepki hızı olarak değerlendirilmektedir. Tepkilerin ne kadar hızlı olduğu kadar ne kadar doğru olduğu da önemlidir. Tepkimeler eller ve ayaklara koordineli bir şekilde verilmelidir. Bu analiz içinde tepki hızı doğruluğu stres altında ve uyaranlarla ölçülmektedir.
  2. Sürücünün Koordinasyon Düzeyi ise: Koordinasyon, bir iş yerine getirilirken doğru tepkilerin verilebilmesi için, aynı anda farklı hareket uzuvlarının hareketlerinin uyumlandırılma düzeyi ile ölçülmektedir.
  3. Kişilik, uyum, tutum ve öfke testleri: Sürücülerin araç kullanma becerileri ve trafikte tutum, davranış ve kişilik özelliklerini ölçmek amacıyla geliştirilmiş olmaktadır. Sonuçları sürücüde güvenli sürücülük konusunda farkındalık yaratmak amacıyla merkezde yapılacak eğitimde ve sürücünün genel olarak değerlendirilmesinde kullanmaktayız.

Elazığ Psikoteknik Belgenizi 1 saatte Psikolog eşliğinde Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı Elazığ Psikoteknik Merkezi kurumlarından alabilirsiniz. Elazığ Psikoteknik Testine tabi tutulduktan sonra Elazığ Psikoteknik Cihazı sizin test sonucunuzu Elazığ Psikoteknik Raporu şeklinde hazırlayacaktır. Elazığ Psikoteknik Raporunuzu yetkili kurumlarca Elazığ Psikiyatri onayına sunulur. Muayene sonucu Elazığ Psikoteknik Raporunun onaylanması ile birlikte E-Devlet üzerinden Elazığ Psikoteknik Belgenizi alabilirsiniz.