Psikoteknik Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Bakılır?

Psikoteknik Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Bakılır?

Psikoteknik Belgesi E-Devlet üzerinden nasıl bakılır, sorusunu genellikle merak edilen konulardan birisidir. Psikoteknik Belgesi 2018 yılı itibari ile Psikoteknik Belgesi Kartı kaldırılarak Psikoteknik Belgesi E-Devlet üzerinden alınabilir olmuştur.

Teknoloji ve internetin ön plana çıktığı günümüzde, internet üzerinden birçok bilgiyi belgeye ulaşabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ait olan E- devlet sistemi artık bütün belgelerinize ulaşabileceğiniz bir sistemi içerisinde barındırıyor. Sağlık, ehliyet ya da psiko-teknik belgelerinize ulaşabilmeniz için Ptt’den E-Devlet şifrenizi almanız gerekmektedir.

Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet kapısına giriş yapmalısınız. E-imza veya mobil imza ile TC kimlik numaranızı girerek psikoteknik belgesine ulaşabilir, görüntüleyebilir veya çıktısını alabilirsiniz. Oldukça basit ve hızlı bir işlem olan e devlet belge sorgulama platformu, internetin olduğu her yerden sorgulayabileceğiniz bütün Tc vatandaşlarının kullanabildiği bir sistemdir.

Arama yerine “Psikoteknik Belgesi” yazarak karşımıza çıkan 2 seçenekten “e-imzalı Psikoteknik Değerlendirme Raporları Sorgulama (Sağlık Bakanlığı)” yazısını seçiyoruz.

Ardından karşımıza gelen ekrandan varsa Psikoteknik Belgemizi görebiliyoruz.

Elazığ Psikoteknik Belgenizi 1 saatte Psikolog eşliğinde Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı Elazığ  Psikoteknik Merkezi kurumlarından alabilirsiniz. Elazığ Psikoteknik Testine tabi tutulduktan sonra Elazığ Psikoteknik Cihazı sizin test sonucunuzu Elazığ Psikoteknik Raporu şeklinde hazırlayacaktır. Elazığ Psikoteknik Raporunuzu yetkili kurumlarca Elazığ Psikiyatri onayına sunulur. Muayene sonucu Elazığ Psikoteknik Raporunun onaylanması ile birlikte E-Devlet üzerinden Elazığ Psikoteknik Belgenizi alabilirsiniz.