Psikoteknik Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır?

Psikoteknik Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır?

Psikoteknik Belgenizin süresi zaman aşımına uğradı ve 5 yıllık süresini doldurdu. O halde Psikoteknik Belgesi yenileme nasıl yapılır sorusu akıllara geliyor. Yine aynı prosedürü uygulamanız gerekiyor. İlk defa Psikoteknik Belgesi alacak olan sürücü de Psikoteknik Belgesi Yenileme yapacak sürücü de aynı testlere tabi tutulur. Çünkü Psikoteknik Belgesi sizlerin algı ve refleksini ölçen Psikoteknik Cihazına tabi olarak Psikoteknik Testlerini uygulamaktadır. Her 5 yılda bir tekrardan algı ve refleks kontrolünüzün yapılması Psikolog ve Psikiyatriler için ön görülen durumdur. Yasal olarak da 5 yılda bir alınması zorunludur.

Trafik algı ve motor yeteneklerinin ömrünüz boyunca aynı kalması pek mümkün değildir. Bunun için 5 yılda bir yenilenmesi gereken Psikoteknik Belgesi de aynı ilk kez aldığınız şekilde simülatör testlerine girmeniz ile gerçekleşmektedir. Birebir benzer testleri geçerek, motor yetenekler, saldırganlık potansiyeli ve psikolojik durumunuz merkezdeki alanında uzman psikologlar tarafından yeniden gözlenerek belgeyi tekrar almanız sağlanır.

Her 5 yılda bir yenilemeniz gereken psiko-teknik yenileme eğitimleri, aynı simülatör incelemesiyle gerçekleşmemek ile birlikte her seferinde trafik şartlarının ve teknolojinin durumu da göz önünde bulundurularak yenilenmektedir. Ticari araç şoförleri sürekli aynı teste tabi tutulmaz, sürekli farklı eğitim sistemleriyle ve simülatör programlarıyla testlere girmeleri gerekmektedir.

Elazığ Psikoteknik Belgenizi 1 saatte Psikolog eşliğinde Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı Elazığ  Psikoteknik Merkezi kurumlarından alabilirsiniz. Elazığ Psikoteknik Testine tabi tutulduktan sonra Elazığ  Psikoteknik Cihazı sizin test sonucunuzu Elazığ Psikoteknik Raporu şeklinde hazırlayacaktır. Elazığ Psikoteknik Raporunuzu yetkili kurumlarca Elazığ Psikiyatri onayına sunulur. Muayene sonucu Elazığ Psikoteknik Raporunun onaylanması ile birlikte E-Devlet üzerinden Elazığ Psikoteknik Belgenizi alabilirsiniz.